Hydroklimet - informační servis

Studené proudění se blíží, bulvár už je na scéně

To, že v noci na pondělí k nám pronikne studený vzduch od SV/S je již jisté. Otázku, jak dlouho toto proudění potrvá či případně jak dlouhá bude přestávka od tohoto proudění v příštím týdnu nechme zatím stranou. Zejména při vyjasnění mohou noční teploty v počátku příštího týdne zamířit pod -5°C, ale jen lehce a ne nijak plošně. Přes den se budou pohybovat v maximech lehce nad nulou. Srážek bude minimální množství v první polovině týdne, přibude jich až v průběhu středy, to už budou ale přecházet opět v nížinách na déšť nebo déšť se sněhem. Pravda, že dle současných předpovědních podkladů může více sněhu napadnout na Šumavě nebo v Beskydech, kde budou srážky vydatnější.

Na tuto situaci čekala bulvární média a ihned z ní udělala příchod slibované kruté zimy, kterou se kterou údajně strašili meteorologové a to ve smyslu že bude nejmrazivější za posledních 100 let. To si bulvár teď musí obhájit. Článek bulvárního tn.cz skutečně stojí za citaci: "Valí se na nás ARKTICKÁ ZIMA! Udeří v neděli, MAPY sněhu" Citujeme dále: "Teploty v Česku už brzy klesnou o deset stupňů! Navíc se přidá i sněžení a silný vítr. Chumeli bude nejen na horách, ale i v nížinách." (Pozn. citace je doslovná i s překlepem)

Současné maximální teploty vystupují na 3 až 9°C, maxima v počátku týdne čekáme na -2 až +3°C a vezmeme-li průměr 5-6°C a 0°C, jedná se o 6°C ochlazení. Nejvěrohodnější je zajisté brát teploty průměrné. Maximální v současné době 6°C a minimálně v intervalu 5 až 0°C, takže 3°C a po ochlazení se bude jednat o minima -2 až -7°C, takže -5°C = ochlazení o 5°C. Pokud je ale bráno ochlazení s přihlédnutím k současným maximům a předpovídaným minimum, není to věrohodné ohledně denních teplotních průměrů, to by ochlazení činilo oněch 10-11°C.

Před ochlazením / Po ochlazení

Nyní citace dalšího odstavte, kde je citován meteorolog: "Denní teploty srazí takzvaná arktická zima k nule, nasněží i v nížinách a na horách napadne až 15 centimetrů. Uvedl to dnes Stanislav Racko z Českého Hydrometeorologického Ústavu. (ČHMÚ)" První část souvětí ale pan Racko určitě neuváděl, termín arktická zima totiž není na místě a ani se nejedná o správný výraz. Článek, z něhož bulvár čerpal, je totiž k dispozici na informačním serveru ČHMÚ - zde.

Pojem arktická zima je hodně sporný. V meteorologii známe příliv původem arktického vzduchu (to tím totiž básník chtěl říci) severních až severovýchodních směrů. Známe též pojem arktický den, což je ovšem den s maximální teplotou -10°C a nižší a takové dny přicházejí uprostřed zimy, když se zadaří. Jinými slovy při proudění vzduchu původem ze Sibiře.

Tento pojem používá i server Novinky.cz, citujeme: "V neděli přijde arktická zima, teploty kolem nuly a sněžení" Ihned v nadpise první slovo odporuje dalším. Příliš silný termín nesprávně vyložený je poté jaksi zmírněn tím, že bude jen okolo nuly. Citace pana Racka (dle článku na Infometu) už jsou dále v článku v pořádku a nejsou nijak upraveny.

Velmi vřele doporučujeme chodit pro zprávy o počasí právě buď přímo ke zdroji a nebo na věrohodné servery. 


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Rychlý přehled - základ

Stručný přehled nejzákladnějších odkazů na meteorologii, klimatologii a hydrologii:

1. Portál ČHMÚ

2. Infomet

3. Avimet (spec. letecká meteorologie)

4. Aerologicé měření - Libuš

5. Wetteronline

6. Wundergroud

7. DWD (meteoslužba Německo)

8. ZAMG (meteoslužba Rakouska

9. IMGW (meteoslužba Polska

10. SHMÚ

11. Vodstvo HPPS ČHMÚ

12. Dílčí povodí: Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře

13. Satelitní snímek - Sat24

14. Satelitní snímky - ČR, Evropa/MSG

15. Satelitní snímky - ČR/MSG

16. Satelitní snímky - svět, Eumetsat

17. Satelitní snímky - svět, Eumetsat

18. Radarová data - ČR,(JSRAD/ČHMÚ) SR

19. Radarová data - DE, PL, FR, ÖS

20. Blesky - ČR, Evropa

21. Webkamery -ČHMÚ, HUMLNet, Hydronet, Šumava

22. Aladin - mapy, meteogramy

23. Wetterzentrale - rozcestník modelů, panel do 192h, panel do 384h, meteogramy EU

24. Wetter3.de - model.mapy

25. Meteociel (modelové mapy)

26. Klimatologické výhledy 1 - CFS

27. Klimatologické výhledy 2 - IRICS

28. Meteoalarm (výstrahy Evropa)

Hydrologická situace v ČR

Setrvalé stavy nebo kolísání způsobené zejména na tocích, kde se nacházej rybníky, které se nyní vypouštějí před výlovy.

Povodňové zprávy můžete sledovat na hlavním webu: Hydrologická situace a předpověď

(21.10.2013)

Ptáme se Vás: Zima 2013/14

Jaká bude zimní sezóna?

Miniaplikace

Od 8.11.2013. Děkujeme za hlasování!

SRÁŽKY V ČR - Aktuálně

Počasí ve Středočeském kraji

In-počasí

Výhled počasí - ČR

In-počasí

NAŠE STRÁNKY, KONTAKTY

Hlavní web Diskuzní fórum Přepracovává se... ... Facebook stránka Náš Twitter Náš Google+ Hlavní kontakt Děkujeme za like, follow či plus a nebo návštěvy a věříme ve Vaší spokojenost. K dispozici budou i nadále rychlé občasné informace na tomto blogu samozřejmě.

DISKUZE O POČASÍ

S chutí do toho! (včetně dotazů)

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA: názory, vzkazy atd...

Návštěvní kniha

DNEŠNÍ DEN

BlueBoard.cz In-počasí Čas Meteo Aktuality

Návštěvy

TOPlist

Celková návštěvnost od 20.3.2012

Denní návštěvnost (00:00 - 23:59h)

Online je zde:

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí